Zmiana dokonuje się nie poprzez troszczenie sie o nią, starania za wszelką cenę, by zaistniała. Mam być w pełni tym, kim jestem dzisiaj, a obudzę się jutro do nowego życia...

Carlos Valles

"Pokochaj siebie - pokochaj swoje ciało"

Warsztat prowadzą: Ewa Dusza i Magdalena Czernecka

 

Sprawdź najbliższy termin...

„(…)Głowa jest dla większości ludzi - przynajmniej tych żyjących w naszym kręgu kulturowym - najważniejszą częścią ciała a dla wielu staje się jakby całym ciałem. Mamy tendencję traktować całą resztę organizmu jak kłopotliwy acz konieczny dodatek do głowy. I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że głowie przewraca się w głowie i zaczyna traktować ciało tak jak by było przedmiotem, jej własnością, niewolnikiem. I tak na przykład, gdy głowa chce aby ciało odpowiadało obowiązującym estetycznym standardom to gotowa jest biedne ciało zagłodzić, wciskać w niewygodne ubrania albo zamęczyć na siłowni a nawet poddać przykrym zabiegom chirurgicznym.

Jeśli głowę coś dręczy to nie pytając ciała o zgodę albo zmusza je do picia zbyt dużych ilości alkoholu albo do oddychania dymem tlącego się tytoniu albo do jedzenia ogromnych ilości potraw, albo do brania narkotyków albo do nadużywania seksu - albo wreszcie do niewolniczej pracy ponad wszelką miarę.

Jednym słowem głowa nie licząc się z niczym, nagminnie używa i nadużywa ciała( …).

Ciało początkowo przyjmuje postawę uległego dziecka, które robi pokornie wszystko co mu każą w nadziei, że dzięki temu, z czasem zasłuży sobie na jakieś lepsze traktowanie, odrobinę troski i uwagi a być może nawet na jakąś pochwałę i uznanie. Na ogół jednak czeka na próżno. Gdy po wielu latach starań ciało utraci nadzieję to zaczyna się buntować (…) i wpada na pomysł, że prędzej dostanie to czego potrzebuje sprawiając kłopoty i - zaczyna chorować (…)”

W. Eichelberger - Rozmowa głowy z  ciałem (strona internetowa  www.ipsi.pl)

W zabieganej codzienności, w ogromie spraw, które mamy na głowie i nieustannych wyzwań, jakie sobie stawiamy, zapominamy o tym, że żyjemy w ciele. To sprawia, że mamy niewielki z nim kontakt, chociaż ciało towarzyszy nam wszędzie i my też wszędzie mu towarzyszymy. Choć niewiele wiemy o naszych ciałach, oczekujemy, że będą one nam posłuszne, że zniosą każdy ciężar i niedogodność, na które je narażamy. Chcemy, żeby za wszelką cenę mieściły się w obowiązujących standardach kulturowych.

Zapominamy jednak, że ciało to nie bezduszna maszyna, że potrzebuje ono naszej uwagi i chce być traktowane z miłością i szacunkiem. Ciało jest domem naszej duszy.

W ciele zapisane są wszystkie nasze doświadczenia, od momentu naszego przyjścia na świat. Jako dzieci postrzegaliśmy, poznawaliśmy i odkrywaliśmy świat poprzez nasze ciało.

Chcąc dopasować się do otaczającej nas rzeczywistości i zbytnio nie odstawać od innych odcinamy się od niektórych emocji, porzucamy niewygodne części siebie. Te odcięte, wyparte części nie znikają jednak, są wciąż obecne w naszym życiu i bardzo często pojawiają się jako symptomy cielesne. Właśnie w nich zawarta jest informacja, rozwiązanie, które pozwoli pełniej doświadczać siebie.

Ciało może być dla nas niezastąpionym przewodnikiem, jeśli tylko nauczymy się odczytywać płynące z niego sygnały.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które pragną nawiązać serdeczny kontakt ze swoim ciałem oraz poznać znaczenie komunikatów płynących z jego wnętrza.

Podczas warsztatu:

  • zmierzymy się ze stereotypami dotyczącymi cielesności,
  • nauczymy się  uważnie słuchać mowy ciała i twórczo zaspokajać jego potrzeby,
  • zwrócimy uwagę na to jak mówi do nas nasze ciało poprzez pojawiające się symptomy,
  • odkryjemy, że właśnie w symptomach cielesnych ukryta jest ogromna siła i energia, o której często zapominamy, a która może zmienić nasze życie abyśmy mogli go pełniej doświadczać,
  • spotkamy się także z wewnętrznym krytykiem i nauczymy się korzystać z jego wiedzy i mądrości.

Koszt warsztatu: 250 zł.

Dla studentów 20% zniżki !

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie bądź mailowo. Rezerwacja następuje w momencie odnotowania wpłaty na konto Ogrodów Duszy przynajmniej 30 % pełnej opłaty za warsztat .

W przypadku rezygnacji do tygodnia czasu przed warsztatami istnieje możliwość zwrotu wpłaty. Po tym czasie kwota nie ulega zwrotowi.

W przypadku nie zgłoszenia się minimalnej ilości uczestników, zastrzegamy sobie możliwość odwołania / przełożenia warsztatu na inny termin. W tym przypadku zwracamy pełną kwotę jaka została wpłacona.

 

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu J. Paszkowskiego "Kontakt z ciałem a Metoda Feldenkraisa".

Aktualności

22.02.2020 "Kobieta. Od narodzin do końca świata."

Gdziekolwiek jesteś, jakkolwiek wyglądasz, czymkolwiek się zajmujesz, w jakiejkolwiek jesteś relacji. Po prostu Kobieta. Nie da się nią być bardziej lub mniej. Można tylko tę kobiecość bardziej lub mniej akceptować. więcej >

07.03.2018 " W tajemniczym ogrodzie seksualności"

Drogie kobiety, zapraszam na spotkanie ze swoją cielesną i erotyczną kobietą... więcej >

ul. Zacisze 1/1, 40-025 Katowice
Wszelkie prawa zastrzeżone © OgrodyDuszy.pl
Projekt graficzny: PiotrBialas.com, Realizacja: VisionSoftware.pl