Zmiana dokonuje się nie poprzez troszczenie sie o nią, starania za wszelką cenę, by zaistniała. Mam być w pełni tym, kim jestem dzisiaj, a obudzę się jutro do nowego życia...

Carlos Valles

Dla dzieci w żałobie

Strata ważnych dla nas osób to niezwykle trudny moment zarówno w życiu osoby dorosłej, jak i dziecka. A przecież smierć jest wpisana w życie człowieka, dlatego zdarza się, że nasze dzieci tracą bliskie im osoby- babcię, dziadka, jednego z rodziców czy rodzeństwo.

Taka śmierć jest dla dziecka zawsze szokiem i im młodsze dziecko, tym trudniejsza do pojęcia.

Czasem zdarza się, że dzieci z tego powodu zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać, przeżywając samotnie rozpacz w swoim sercu, a na dodatek udając przed rodzicami, że świetnie sobie radzą. Bywa też odwrotnie. Dzieci otwarcie pokazują, swoją nieporadność  i tu my dorośli nie bardzo wiemy, jak rozmawiać z dzieckiem i jak je wspierać, szczególnie kiedy sami pogrążeni jesteśmy w żałobie.

Grupa wsparcia dla dzieci przeżywających żałobę to przede wszystkim bezpieczna przestrzeń, w której dzieci mogą wyrazić swoje uczucia związane ze stratą. Uczą się je nazywać, akceptować, jak również radzić sobie z nimi. A wszystko to w atmosferze zabawy dostosowanej do wieku dziecka i w towarzystwie innych dzieci mających podobne doświadczenia.

Dobrze przeżyta żałoba uwalnia dziecko od lęku i poczucia winy, odbudowuje zaufanie do świata i daje możliwość harmonijnego rozwoju.

Proponujemy 8 spotkań raz w tygodniu.

Prowadzenie: Ewa Dusza, Magdalena Czernecka


Czas trwania: 2 h

Koszt: 80 zł (jedno spotkanie)

 

Aktualności

21.04.2024 "Moja droga do Taty" - warsztat ustawień systemowych wg. Berta Hellingera

Czy wolno Ci poczuć w sobie tatę…? Wszystko to, co w Tobie od taty. Od tych, którzy byli przed nim, jego przodków? więcej >

06.04.2024 „RAZEM przez Życie” - warsztat ustawień systemowych wg. Berta Hellingera

Razem...jakie jest Twoje Razem w relacji...? więcej >

ul. Zacisze 1/1, 40-025 Katowice
Wszelkie prawa zastrzeżone © OgrodyDuszy.pl
Projekt graficzny: PiotrBialas.com, Realizacja: VisionSoftware.pl